Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Fiskspade 8641108



*

nr 864 1108


Fiskspade

nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1800-tal, längd: 30


Utrop:

500 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 december 2013
kl 20:18:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/12 16:58:25 1      300 kr
9/12 14:33:44 2      400 kr
9/12 18:27:37 3      450 kr
9/12 19:08:49 4      500 kr
9/12 20:05:54 5      600 kr
9/12 20:07:52 4      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fiskspade nysilver pläter smycken vintage
  • 7091 Armband
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Längd: 20 cm, ..//
    Aktuellt bud: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:38
  • 7176 Collier
    + brosch, 2 delar, granater, modell äldre. Längd: ..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:19
  • 7110 Fotomedaljong
    18k guld. 18k guld. Diameter: 3. Vikt: 7,6 g
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:13
  • 7112 Ring
    18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:29




Ladda ner broschyr